top of page

Tipy na nejlepší americké fast foody


Když se řekne Amerika, většině lidí se kromě New Yorku, Donalda Trumpa a nápisu Hollywood vybaví lidi větších rozměrů, kteří se cpou burgerama, donuty a nosí si obrovský kafe ze Starbucks. Částečně to vlastně i tak je, ale ne vždy jsou americké fast foody plné nezdravého junk food. Možností, kam si jít dát burger, sandwich nebo burrito je nespočet a ani za tu relativně dlouhou dobu v USA se mi nepodařilo vyzkoušet všechny. Spíš jsem na začátku řídil tipy místních a pak zůstal věrný několika nejlepším a tam pak úspěšně bral další a další kamarády.

V porovnání s Evropou v USA platí, že je skoro vše větší, cenově srovnatelné a hlavně se neřeší takové blbosti jako omáčky k jídlu, počet ubrousků a množství pití, které vypijete. Už jen tyto věci dělají z obědu v americkém fast foodu příjemnější zážitek než u nás. Naprostou samozřejmostí jsou free refills, tedy doplnění si pití podle toho, jak velkou máte žízeň a ne jak velký máte kelímek. Velikosti kelímku začínají na přibližně 0,5l a končí na více než litru. Stejně tak většina omáček, dipů a dochucovadel je zdarma a berete si jich, kolik chcete.

Na výběr máte obecně ze tří typů jídla – burger nebo jiný sandwich, burrito/tacos, čína.

Začněme tou největší klasikou – kde si dát toho pravého amerického burgera, po kterém se vám zvýší příjem kalorií o trojnásobek a zároveň si užijete americké food porn? Jak jsem psal výše možností je hodně, ale naprostým must go místem jsou restaurace Five Guys.


Franšíza Five Guys je už také i v Londýně, Paříži a dalších evropských městech a i když se výzdobou s novinovými články a vystavenými oceněními shoduje s americkými fast foody, ta pravá chuť je prostě v USA jiná. Vyberete si ze základní nabídky typ burgeru (burger, cheeseburger, bacon cheese burger buď v single, nebo double variantě) a ze seznamu všemožných “topings“ si zkrátka vyberete, co dalšího do burgeru chcete dát. Jestli si zvolíte jen rajče, nebo grilované houby, cibulku z grilu, BBQ omáčku, cena je stále stejná. Double bacon cheeseburger je pořádnej kus, ale byl by hřích odejít bez jejich vyhlášených hranolek. Malé hranolky jsou už pěkná hromada, střední je lepší jíst ve dvou a velké to už je na menší party. Po objednání vám burger s hranolkami během chvilky připraví, zabalí do alobalu, zasypou hromadou hranolek (vždy ještě dosypávají navíc asi, abychom neměli hlad) a podají v papírovém sáčku. Další část už nejde popsat, ta se prostě musí ochutnat.

Další možností je například Wendy’s, také si zakládají na top kvalitě čerstvého masa jako ve Five Guys, zde stojí za vyzkoušení jejich vyhlášená prasárna s názvem Baconator – jednoduchá kombinace masa, slaniny a sýra. Od jednoho masa až po triple variantu, což je fakt zážitek, ale tři hodiny se pak nehnete :D.

Míst s burgerama jsou desítky, jsou dobré, ale už to zkrátka není taková paráda. Mezi tato místa patří Arby's, Burger King, McDonalds, který obecně patří k tomu nejlevnějšímu a mnoho dalších. Konec konců pravidelná akce v Mekáči Doublecheesburger za $1 oproti polovičnímu klasickému cheesburgeru za $1,25 a k tomu litrové pití také za dolar to jen dokazuje.


Dalším super místem je Chipotle. Jejich burrita a tacos jsou založený hlavně na čerstvých bio ingrediencích, ale jde samozřejmě o tu fantastickou chuť. Na úvod si vyberete mezi burritem, nebo miskou s přísadami, které si pak vyberete. Rýže, fazole, na výběr ze 4 druhů masa (stejně si všichni dávají jen naprosto dokonalé Barbacoa hovězí maso s limetkou a koriandrem) a pak si vyberete zeleninu, sýr, smetanu, quacamole… Jednoduchý princip, naprosto dokonalá chuť. Pokud přijdete do Chipotle v době oběda, skoro vždy bude ve frontě stát přes 20 lidí před vámi. Neodcházejte, příprava jde hodně rychle a pár minut počkat, se určitě vyplatí.

Kdo má rád asijská jídla, pak by měl určitě vyzkoušet „americkou čínu“. Buď prostě nějaké malé bistro, kde vám udělají Sesame Chicken s rýží, nebo si najít nějaký asijský Buffet. Vyplatí se koukat také na recenze, dají si mezi nimi najít velké rozdíly, ale princip je stejný. Zaplatíte za oběd kolem $9 a jíte i pijete, dokud nebudete mít dost. V nabídce bývá hodně teplých jídel všemožných kombinací, také pak sushi, krevety, ovoce a někdy se tam válí i pizza :D. Vždy si sami nabíráte, je to tak skvělá možnost, jak ochutnat hodně variant. V all you can eat buffetech potkáte „ty pravé amíky“. Jeden úplně plný talíř, mix všeho, koukat se na to nedá, sní půlku a jde si pro další talíř, na kterém zas zkombinuje nemožné. Holt jim to takhle asi chutná. V buffetech je většinou večeře trochu dražší, protože přidají více jídel do nabídky a většinou také mořské plody.

Stejně to funguje i v Old Country Buffetech, all you can eat restauracích, kde si vyberete klasické americké jídlo. Od Burgerů, pizza, v USA oblíbené Mac and Cheese (prostě těstoviny se sýrem :D) až po před vámi grilované maso a steaky.

Dobrou chuť!

418 zobrazení

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page