top of page

Lifeguard v USA - časté otázky

Otázek a informací k létu plavčíka v USA je mnoho. Vybrali jsme pro tebe ty nejčastější a nedůležitější.

 • Kolik si mám vzít s sebou peněz a můžu si v USA otevřít bankovní účet?
  Je velmi individuální, kolik si s sebou plavčíci berou peněz jako kapesné. Určitě ale doporučujeme rozmezí $500 – $1000. První výplatu můžeš v krajním případě dostat až po 18 dnech pobytu, proto je lepší mít s sebou větší kapesné. Výplatu dostáváte 1x za 14 dní formou bankovního šeku, nebo ji dostanete přímo na účet. Proto je nejlepší možností založit si v některé z bank (Bank of America, Wells Fargo a další) bezplatný účet, na který si budete peníze ukládat. Obecně je v USA zvykem platit téměř vše platební (debetní) kartou, větší množství peněz v hotovosti opravdu nemá smysl u sebe nosit. Naše tipy k založení bankovního účtu v USA najdeš v tomto článku.
 • Je možné si otevřít bankovní účet v USA? Vyplatí se to?
  Ano a ano. Určitě by to měla být jedna z věcí, kterou první měsíc po příletu do USA uděláš. Napsali jsme rady a tipy, jak si otevřít bankovní účet v USA, najdeš je zde.
 • Vyplatí se pořád nákupy v USA?
  Velmi častá otázka :). Ano, stále se vyplatí, i když už třeba ně tolik, jako dřív. Pořád ale seženeš boty, oblečení za cca 50% ceny v porovnání s ČR nebo Slovenskem. Záleží, co konkrétně člověk hledá, ale pokud chce obměnit šatník o běžná trika, košile, spodní prádlo apod, pak je nejlepší zajít do Marshalls, TJMaxx nebo Ross. Určitě doporučujeme v okolí Washington DC navštívit Potomac Mills Mall, jeden z největších outletů v okolí. Absolvovali jsme tam několik "výletů" a cesta zpátky by ve znamení mačkání se v autě s destíkami tašek nejrůznějších značek i oblečení. Elektronika není už tak levná, jako bývala dřív, pořád jsou ale rozdíly v cenách telefonů, laptopů i další spotřební elektroniky.
 • Kolik co v USA stojí?
  Na tuhle otázku není jasná odpověď. Jsou věci, které jsou výrazně levnější (oblečení, maso, Coca Cola...), ale i dražší (zelenina, ovoce, kvalitní pečivo). Celkově se dá ale říct, že je to v průměru srovnatelné s cenami u nás. Např. kvalitní maso na steak v supermarketu stojí výrazně méně než u nás. Když si k tomu na svačinu koupíte tři jablka, tak vás budou stát jako ten steak :). Trochu teď přeháním, ale chce to rozumně si vybírat, co člověk kupuje. Asi největší paradox si pamatuju z nějaké akce Walmartu, kdy karton Coca Coly (24 plechovek) stál 2 dolary :)). Určitě se vyplatí koukat na letáky s akcemi a mít vyřízené kartičky do obchodů jako Giant, Safeway a další. S kartičkami často máte fakt dobré akce např. 3 zmrzliny za cenu 1, Buy 1 get 1 Free apod. Tipy ke slevám jsme sepsali v tomto článku. Obecně: - jídlo je v průměru srovnatelné - oblečení, elektronika levnější - půjčení auta levnější než v Evropě - kempy, hotely, hostely - záleží na lokalitě a kromě NY levnější nebo srovnatelné s Evropou
 • Jaké podmínky musím splňovat, abych mohl být plavčíkem v USA?
  Podmínky jsou snadné. Stačí mít statut studenta VŠ nebo VOŠ prezenčního studia, být ve věku 19-28 let a chtít poznat Ameriku.
 • Kolik mě to bude stát, než odletím do USA? Vydělám si peníze zpět?
  Jako vstupní investici je dobré počítat s cca 60000,- Kč (více informací k ceně najdeš zde). V této celkové částce jsou zahrnuté veškeré poplatky vč: - záchranářského kurzu plavčíka Amerického červeného kříže - letenky (tipy jak koupit levnou letenku do USA najdeš zde) - pojištění po celou dobu platnosti J1 víz - poplatku za podklady pro víza - poplatek ambasádě za vystavení víz - poplatek SEVIS Ze zkušeností víme, že se náklady během léta spolehlivě vrátí. Na konci léta má většina studentů na americkém účtě cca 3500-5000 USD. Je pak jen na tobě, jestli si peníze přivezeš zpět, nebo je procestuješ.
 • Musím umět dobře anglicky? Jaká úroveň angličtiny stačí?
  Na léto plavčíka v USA ti stačí základní angličtina, kterou se dokážeš domluvit na témata volného času, hobby a třeba stručně zvládneš říct, proč chceš být lifeguardem v Americe. Cílem tvého léta v USA by mělo být právě i zdokonalení angličtiny. Navíc Američani jsou hodně trpěliví a oceňují každého, kdo se do USA vydá, aby si jazyk zdokonalil. Pokud máš z angličtiny třeba maturitu, nebo jsi ji měl aspoň pár let na střední škole, jsi úplně v pohodě.
 • Kolik si jako plavčík v USA vydělám?
  Na konci léta má většina studentů na americkém účtě cca 3500-5000 USD. Je pak jen na tobě, jestli si peníze přivezeš zpět, nebo je procestuješ. Studenti se většinou dělí do tří kategorií: - Ti, kteří chtějí hlavně vydělat co nejvíc peněz. Během léta méně utrácí, party mají spíš jen na apartmánu a chtějí pracovat i třeba na úkor svého volného dne. Na konci léta mají na účtě v USA klidně i přes 5000 USD. - Zlatý střed. Utrácejí rozumně, rádi si nakoupí oblečení, zajdou občas na party do klubu, o volných dnech cestují a chtějí víc poznat Ameriku. Ti mají na konci sezóny kolem 4000 USD a většinou velkou část procestují (tipy k cestování najdeš na blogu). - Party hard, cestování a velké nákupy. Radši mají více volna, které využijí na všemožné výlety, nakupují ve velkém a místní kluby je vítají s otevřenou náručí. Pěněz jim moc nezbyde, ale i tak si Ameriku pořádně užijou.
 • Zvládnu kurz plavčíka do USA?
  Kurz plavčíka Amerického červeného kříže za posledních 10 let splnilo 99% studentů. Neúspěšný byl jeden student, který si první den uvědomil, že neumí plavat a nemá rád sluníčko. Proč chtěl jet dělat do USA plavčíka je mi dodnes záhadou. Veškeré dovednosti tě naučíme. Stačí, když budeš umět plavat, na chvíli otevřít ve vodě oči a zadržet dech na pár vteřin. Umět vylovit puk ze 2m hloubky (nebo udělat v bazénu stojku) se hodí, protože většina dovedností je tomu podobná.
 • Dostanu víza do USA?
  V současné době dostává víza 99% českých i slovenských studentů. Vše probíhá rychle a žádostí o víza vás provedeme.
 • Do kdy je potřeba se rozhodnout?
  Většina studentů se registruje v rozmezí listopad- leden. Deadline bývá koncem února - březen, pokud zbydou volná místa. Dalo by se říct, že čím dřív, tím líp. Z několika důvodů: - registrační poplatek máš levnější, pokud se registruješ co nejdříve. Více o cenách najdeš zde - čím dřív se zaregistruješ, tím víc máš času na vyplnění potřebných dokumentů a celý proces je tak víc v klidu - máš ihned vyřešený program na super léto a nenecháváš to na poslední chvíli
 • Kdy bych měl do USA přiletět? ​
  Letenku si pořiď na co nejdřívější datum. Čím dříve přiletíš, tím lépe. Každý den se počítá a vyděláš si tak o cca 100 USD/den více. Je dobré být v USA na začátek sezóny a mít tak čas se vše v klidu naučit. Sezóna začíná poslední květnový víkend. Nejpozdější termín příletu by měl být max kolem 15.6. Za přílet na zahájení sezóny je navíc bonus až 1000 USD (více informací o cenách zde).
 • Kdy si mám rezervovat letenku?
  Jsou dvě možnosti. a) Až budeš vědět, kdy můžeš do USA přiletět, klidně si ji kup. Pokud bude dostatek času před odletem, můžeš pár týdnů počkat, jestli se objeví nějaká akce na levné letenky. Hodně doporučujeme si letenku při nákupu pojistit proti stornu. Může se stát cokoliv (zranění, situace ve škole) a byla by škoda o peníze přijit. b) Počkat s nákupem letenky počkat, až budeš mít schválená víza od ambasády. To bývá většinou max několik dní nebo týdnů před odletem. Cena může být nepatrně vyšší, ale na druhou stranu máš jistotu, že už ti v cesté do USA nic nebrání. Tipy jak koupit levnou letenku do USA najdeš tu.
 • Na které letiště mám letět a co se bude dít po příletu?
  Jako cílovou destinaci si zvol letiště Dulles International Airport (IAD) nebo Baltimore/Washington International (BWI). Pokud víš, že budeš pracovat v oblasti Virginia Beach (VA), pak se podívej ještě na letenky na Richmond International Airport (RIC). Dobrodružnějším z vás pak doporučujeme letět na kterékoliv letiště v New Yorku, ideálně pak na JFK. Letenka bývá levnější. Pak tě bude čekat cesta autobusem do Washington DC (cca 5h cesty). Od tvého zaměstnavatele budeš mít dopředu informace, jestli tě vyzvedne na letišti, nebo se musíš na nějaké místo dostat po vlastní ose. V obou případech dostaneš všechny informace v dostatečném předstihu.
 • Kdy si mám rezervovat pohovor na ambasádě?
  Obecně platí, že čím dřív se zaregistruješ do programu, tím dřív začneme vyřizovat veškerou administrativu a tím je více času i na pohovor. Ihned jak z USA dostaneme tvé podklady pro víza, poskytneme ti je spolu s informacemi, jak si o pohovor zažádat. Na ambasádu se pro víza většinou chodí v období od března do května.
 • O jaký typ víza budu na ambasádě žádat?
  Protože jsi student a budeš v Americe jako plavčík, jsou pro tebe určená víza J1.
 • Na které ambasádě musím o víza žádat? Je nutné přijít osobně?
  Čeští studenti žádají o J1 víza na Americkém velvyslanectví v Praze. Pokud jsi ze Slovenska, můžeš si vybrat, jestli půjdeš na ambasádu v Bratislavě, nebo v Praze. Ano, k pohovoru se musíš dostavit osobně.
 • Na co se mě budou na ambasádě ptát? Co si mám připravit?
  Většinou jde o přátelský pětiminutový rozhovor o tvé škole a proč letíš do USA. Stačí základní angličtina, z gramatiky tě nikdo zkoušet nebude. Je dobré umět říct, že jedeš do USA jako plavčík a umíš plavat :).
 • Jak dlouho můžu v USA zůstat?
  V USA můžeš pracovat do data, které máš napsané ve vízu. Po tomto datu máš přesně 30 dní na to, abys si cestoval a potom opustil USA. Příklad: Ve vízu je napsané Expiration Sept 7th. To znamená, že 7. září je poslední pracovní den a do 7. října se musíš vrátit zpět domů. Obvykle se studenti vrací koncem září, aby stihli začátek zimního semestru.
 • Jsem nervózní před odletem, co mám dělat? :)
  Neboj se! :) Každý je samozřejmě před odletem nervózní, ale mnoho plavčíků před tebou to také zvládlo. Je dobré si projít seznam důležitých věcí, které bys neměl zapomenout. Sbaleno máš, rozloučení proběhlo, teď je to na tobě. Máš před sebou jedinečné léto, tak si ho užij!
 • Zvládnu kurz plavčíka Amerického červeného kříže?
  Kurz plavčíka za posledních 10 let splnilo 99% studentů. Neúspěšný byl jeden student, který si první den uvědomil, že neumí plavat a nemá rád sluníčko. Proč chtěl jet dělat do USA plavčíka je mi dodnes záhadou. Veškeré dovednosti tě naučíme. Stačí, když budeš umět plavat (300m v kuse libovolnou technikou bez časového limitu), na chvíli otevřít ve vodě oči a zadržet dech na pár vteřin. Umět vylovit puk ze 2m hloubky (nebo udělat v bazénu stojku) se hodí, protože většina dovedností je tomu podobná. Více informací o kurzu plavčíka do USA najdeš zde.
 • Co musím jako lifeguard v USA splňovat?
  Praktická část kurzu začíná tzv. Prekurzem: - uplavat souvisle (jakkoliv bez časového limitu) 300m - potopit se do hloubky 2,2 m, vylovit předmět o váze 5 kg a uplavat s ním deset metrů - šlapat vodu bez pomoci rukou po dobu 2 minut ​ Neměj z toho strach, jestli umíš aspoň „normálně“ plavat, tak to zvládneš. Máš-li pochybnosti, zajdi si občas zaplavat do bazénu a vyzkoušej si hlavně potopení do cca 2m. Pokud tohle zvládněš, zbytek už bude ok. Více informací o kurzu plavčíka do USA najdeš zde.
 • Nosím dioptrické brýle, nebo kontaktní čočky, vadí to?
  Nevadí. Kurz zvládneš i bez nich a stejně tak práci lifeguarda v USA.
 • Musím být profi plavec?
  Nemusíš. Nikdo ti nebude kontrolovat techniku ani měřit čas. Stačí umět běžně plavat, zvládnout na chvíli zadržet dech a otevřít oči pod vodou. Veškeré dovednosti tě naučíme.
 • V jakém jazyce kurz plavčíka probíhá?
  Kurz učíme v angličtině, vše případně vysvětlíme i česky. Máme ale vyzkoušené, že kurz v angličtině studentům vyhovuje více a lépe je přípraví i na závěrečné testy. Ukážeme tím konkrétně jak má plavčík v USA jednat, co čekat od práce lifeguarda v USA a také třeba i tipy k cestování a nákupům.
 • Kdy se dozvím, jestli jsem kurzem prošel?
  Výsledky záchranářského kurzu se dozvíš ihned po napsání závěrečných testů.
 • Kde a kdy se kurz koná? Jak dlouho trvá?
  Kurz se koná v Praze většinou v rozmezí polovina - konce dubna. Přesný termín ti včas pošleme na email. Kurz plavčíka trvá 3 dny (pátek ráno - neděle podvečer)
 • Budu mít nějaký pohovor před tím, než se ze mě stane lifeguard v USA?
  Ano, se zaměstnavatelem budeš mít krátký online call, během kterého se tě zeptají na základní věci např. jakou školu studuješ a proč chceš být lifeguardem v USA. Pohovorem zpravidla projdou všichni zájemci.
 • Jaké to je, být plavčíkem v USA?
  Být lifeguardem v USA je nenáročná a pohodová činnost, během které budeš dodržovat pravidla konkrétního bazénu a dbát na bezpečí návštěvníků. Všechno tě k práci plavčíka naučíme na záchranářském kurzu. Proč jsme si jistí, že je super jet do Ameriky jako plavčík, jsme sepsali zde.
 • Jaký budu mít plat? Mohu si najít druhou práci?
  Základní mzda lifeguarda v USA je nyní od $14/h. Bonusem jsou pak tzv. overtimy (přesčasy), které jsou placeny 1.5x více než je základní mzda. Je-li tedy $14/h základ, každou overtimovou hodinu budeš mít za $21. Jako přesčasová se považuje každá odpracovaná hodina nad 40 hodin týdně. Zaměstnavatelé se snaží držet přesčasy na přijatelné úrovni, nicméně kolem 50-58 hodin týdně je naprosto reálných a proto je zaměstnavatelé garantují. Sehnat si second job můžeš, ale v posledních letech si studenti chtějí volný čas více užít. Je to samozřejmě na tobě. Klidně kontaktuj jiné bazénové společnosti, nebo se poohlédni po nabídkách i jiných pozic. Nezapomeň ale, že druhá práce, i kdyby byla lépe placená, ti nesmí narušit rozvrh od společnosti, pro kterou jsi do USA přiletěl pracovat. Toto by mělo za následek zrušení tvého víza.
 • Mám zajištěné ubytování? Kde a s kým budu bydlet?
  Ano, ubytování máš zajištěné. Mohli bychom ti slíbit, že si můžeš vybrat lokalitu a bazén dopředu. Říkáme ale vše narovinu. Nikdo ti před odletem nemůže garantovat, kde přesně budeš bydlet ani jak daleko budeš jezdit do práce. Proč tomu tak je vysvětlíme na záchranářském kurzu a také jsme popsali v tomto článku. Bazény, na kterých můžeš pracovat, se nacházejí buď v metropolitní oblasti Washingtonu D.C. a okolí, nebo zasahují do oblastí měst Alexandria, Virginia Beach, nebo Richmond. Jde tedy hlavně o státy Maryland (MD), Virginia (VA). Bydlí se s ostatními mezinárodními studenty a cena je cca $110 za týden, což ti budou strhávat z výplat.
 • Jak budu jezdit na bazén?
  Tvůj bazén bude v dosahu apartmánu do vzdálenosti 7km. Může to být 20metrů, stejně tak ale i 7km. Tvůj supervisor ti obvykle poradí jaký způsob dopravy je nejlepší. Většinou platí, že holky to mají na bazén blíž než kluci. Jako zdaleka nejlepší se ukázalo jízdní kolo, které si koupíš v USA, nebo ho dostaneš od zaměstnavatele. Na kole se v USA přepravují všichni lifeguardi a na rozdíl např. od MHD jde o nejjistější způsob dopravy.
 • Musím si zajistit pojištění?
  Nemusíš. V ceně máš zdravotní a úrazové pojištění po celou dobu platnosti J1 víz, tedy do doby, kdy budeš pracovat jako lifeguard v USA. Na následné cestování doporučujeme se připojistit.
 • Na koho se v USA mohu obrátit v případě problému?​
  Oblast, ve které budeš pracovat má na starost tvůj nadřízený – supervisor. Jeho povinností je zajistit správný chodu několika bazénů, školení plavčíků a mnoho dalších úkolů. Proto je lepší ho kontaktovat opravdu až ve chvíli, až si nevíš rady. Rád tipomůže, ale např. nejbližší obchod nebo autobusovou zastávku si zvládneš najít na internetu ;). Rady jak jednat se supervisorem ti dáme během záchranářského kurzu. V případě zásadních komplikací typu "minulou noc jsem se opil a probudil se ve vězení města Arlington" zavoláš supervisora, nebo do firmy, ve které pracuješ. Rozhodně tě nepochválí, nicméně bude vědět, jak z té šlamastiky ven. Ano, opravdu se to již párkrát stalo :).
 • Co mám dělat, když budu nemocný, nebo se zraním?
  Tvé zdravotní pojištění zařizuje, stejně jako vaše víza, sponsor programu a je zahrnuto v ceně. Dostaneš kartičku pojištěnce, kterou v těchto případech ukážeš lékaři. Pokud se ale nejedná a závažnou situaci, před návštěvou lékaře si radši pro jistotu ověř způsob placení a pojistné krytí. V téměř všech vnitřních prostorách běží klimatizace, rýmička a bolest v krku možná potká většinu z vás. V těchto případech ale doktora nejspíš potřebovat nebudete.
 • Co potřebuji k tomu, abych mohl v USA řídit auto?
  K řízení osobního auta stačí platný řidičský průkaz a mezinárodní řidičský průkaz. Ten si nech vystavit ještě před odletem. Dostaneš ho za 50kč na počkání. V případě, že ti ještě nebylo 21 let, některé auto půjčovny si účtují vyšší cenu za pojištění auta, ale auto můžeš bez problémů řídit.
 • Na jaká místa se během léta v USA můžu podívat?
  Možností je tolik, že jsme k tomu napsali dva články. - Kam se jet podívat a co vidět během jednodenních days off během sezóny? - Tipy na cestování po skončení léta
 • Co když se mi v USA nebude líbit?
  Pokud nebudeš z objektivních důvodů spokojený se zaměstnavatelem, máš právo si najít práci jinde. V posledních letech se to nestalo ani jednou, nicméně je dobré, abys o té možnosti věděl. A když se ti v Americe fakt nebude líbit? V každém případě se nám ozvi, zkusíme najít řešení a v nejhorším případě se vrátíš dřív domů. Zatím se to ještě nikdy nestalo, snad nebudeš první :).
bottom of page